Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Art/Drafting Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed of a maple hard wood.
Diversified Spaces™ ADA Instructor's Desk
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Accessible instructor's desk has roll-under sink with paddle handle cold water faucet and gas fixture.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | ADA Instructor's Desk |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Dimensions (D x W x H) | 76.2 x 182.8 x 86.3 cm (30 x 72 x 34 in.) |
Diversified Spaces™ Side Desk for Instructor Desk
Science Education
A science education product.
A science education product.
Attaches to 5 ft. and 8 ft. instructor desks.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Side Desk |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Finish | Chemical resistant UV |
| Dimensions (D x W x H) | 76.2 x 121.9 x 76.2 cm (30 x 48 x 30 in.) |
Diversified Spaces™ Perimeter Workstations with Sink
Science Education
A science education product.
A science education product.
Provides work space for up to four-students while storing the laboratory equipment. Diversified Spaces™™ Perimeter Workstations with Sink are designed to utilize space along walls where they can stand alone or be ganged together.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Perimeter Workstation with Sink |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Dimensions (D x W x H) | 213.3 x 228.6 x 91.4 cm (84 x 90 x 36 in.) |
Diversified Spaces™ Ceramic Work Center
Science Education
A science education product.
A science education product.
Used against wall or as island.
Diversified Spaces™ Instructor Desk without Sink
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Complete demonstration center constructed of solid oak, oak hardwood and oak veneers.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Instructor Desk |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Dimensions (D x W x H) | 76.2 x 152.4 x 91.4 cm (30 x 60 x 36 in.) |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 36 x 48, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 36 x 48 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 36 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 91.44 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 91.44 cm |
| Weight (English) | 154 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 68.85 kg |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 36 x 60, Epoxy
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 36 x 60 in. epoxy top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 36 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Length (Metric) | 91.44 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 91.44 cm |
| Weight (English) | 219 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Epoxy |
| Weight (Metric) | 99.34 kg |
Diversified Spaces™ Paper Storage Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Paper Storage Cabinet includes eight drawers and seven pullout shelves behind locking doors
| Height (Metric) | 0.93 m |
|---|---|
| Warranty | Limited lifetime |
| Width (English) | 72 in. |
| Color | Maple |
| No. of Drawers | 8 |
| Material | Maple |
| For Use With (Application) | Art classrooms |
| Width (Metric) | 1.82 m |
| Includes | Locks |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 76 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | SEFA, Mas Certified Green |
| Finish | Earth-friendly UV |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 42 x 48, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 42 x 48 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 106.68 cm |
| Length (English) | 42 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 106.68 cm |
| Weight (English) | 158 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 71.67 kg |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 48 x 60, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 48 x 60 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 48 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Length (Metric) | 121.92 cm |
| Length (English) | 48 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 121.92 cm |
| Weight (English) | 194 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 88 kg |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 48 x 48, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 48 x 48 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 48 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 121.92 cm |
| Length (English) | 48 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 121.92 cm |
| Weight (English) | 182 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 82.55 kg |
Diversified Spaces™ Backpack Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Store backpacks, coats and totes in these sturdy wood lockers.
| Includes | Double hook mount |
|---|---|
| Height (Metric) | 1.29 m |
| Warranty | Limited lifetime |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 38 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA, Mas Certified Green |
| For Use With (Application) | Classrooms |
| Finish | Chemical Resistant UV |
Diversified Spaces™ Safety Station
Science Education
A science education product.
A science education product.
All-in-one safety station has a built-in shower and eyewash station, and storage for other equipment like fire blankets, spill kits, first aid kits and a fire extinguisher
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Phenolic Top: Leg Brace and Electrical Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Includes | Leg Brace, UL-rated Electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above and with low temperature use |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |